26.05.2024

Тепер екскурсію лаврськими печерами можна здійснити віртуально за допомогою їх 3D-моделі

Тепер екскурсію лаврськими печерами можна здійснити віртуально за допомогою їх 3D-моделі

Команда Skeiron, що спеціалізується на лазерному скануванні культурної спадщини, з ініціативи Міністерства культури та інформаційної політики, розробила 3D-модель легендарних печер, розташованих на території Національного заповідника “Києво-Печерська лавра” в столиці України.

Наразі ця віртуальна модель перебуває у вільному доступі й сприятиме популяризації історії Києва, а також може допомогти відновити цей унікальний  об’єкт у разі його руйнувань.  Саме такий підхід допоміг свого часу розпочати реконструкцію Собору Паризької Богоматері, який у наслідок пожежі у 2019 році зазнав значних руйнувань. Про це повідомляє ktoday.com.ua.

Печери, з яких у середині ХІ ст. розпочалося чернече життя і виник Києво-Печерський монастир, розташовані на глибині від 5 до 15 метрів, їхня загальна довжина становить майже 900 метрів. Створення віртуальної моделі печер має важливе значення для України, адже це пам’ятка архітектури, археології, історії та культури, де похований засновник монастиря Антоній, розміщуються мощі 125 святих, зокрема Нестора Літописця, іконописця Аліпія, лікаря Агапіта, Іллі Муромця та інших, – ідеться в повідомленні Мінкульта.

Фахівці Skeiron витратили на зацифрування печер понад місяць. Повідомляється, що Печери Києво-Печерської Лаври стали 80-м обʼєктом цієї команди в рамках проєкту #SaveUkrainianHeritage, який започаткували у березні 2022 року, аби зберегти у цифровому вигляді унікальні споруди України, які можуть бути знищені, або зазнати часткового руйнування через російську агресію.

Віртуальна модель лаврських печер доступна на платформі Sketchfab за посиланням, а деталізована зберігається на окремому сервері та доступна за індивідуальним запитом через info@skeiron.com.ua.

Фото: Вікіпедія