26.05.2024

Сьогодні виповнилося б 75 років композитору Володимиру Івасюку

Сьогодні виповнилося б 75 років композитору Володимиру Івасюку

Володимир Івасюк вважається один із основоположників української естрадної музики. Він автор 107 пісень, 53 інструментальних творів, музики до кількох вистав, лауреат багатьох музичних конкурсів .

Багато пісень Володимир Івасюк писав під псевдонімом, оскільки не був членом спілки композиторів, а тому відомі колективи не мали права брати їх до репертуару. Попри це його твори постійно перемагали на багатьох конкурсах в СРСР та за кордоном. А пісні його пісні “Червона рута”, “Балада про дві скрипки”, “Водограй” стали справжніми народними  шлягерами.

24 квітня 1979 року Володимир Івасюк за телефонним викликом вийшов з дому і більше не повернувся. 18 травня 1979 року його було знайдено повішеним у Брюховицькому лісі під Львовом. Похоронили Володимира Івасюка на Личаківському цвинтарі 22 травня

Слідство висунуло версію, що Володимир покінчив життя самогубством. Інші версії слідством не розглядалися. За однією з неофіційних версій, це було убивство, в якому брали участь співробітники КДБ. Поет Богдан Стельмах у 2009 році також озвучив версію за якою Івасюка могли вбити російські спецслужби: “Можливо КДБ схиляло Володю до співпраці. Але він був не з тих, хто робив те, що йому не гідне і чого він бридився. КДБ вміло допитувати, можливо його кинули у підвал СІЗО, закатували і вивезли у ліс, інсценізувавши самогубство. Але третя версія, що він покінчив сам життя, це аж ніяк не може бути реальністю. Це не міг вчинити Володя, повний сил, слави, життя і планів”.

У 2014 році Генеральна прокуратура України визнала незаконним закриття кримінальної справи щодо смерті Івасюка і поновила її. 2019 року Київський науково-дослідний інститут судових експертиз дійшов висновку, що композитор-виконавець Володимир Івасюк фізично ніяк не зміг би вчинити самогубство, для цього потрібно декілька людей. Було проведено кілька слідчих експериментів, які довели, що навіть фізично сильний чоловік не міг скоїти аналогічне самогубство як Івасюк.