27.05.2024

Українку посмертно нагородили премією Норвезької асоціації письменників за свободу слова

Українку посмертно нагородили премією Норвезької асоціації письменників за свободу слова

Премію Норвезької асоціації письменників за свободу слова отримали британський письменник Салман Рушді та загибла українська письменниця Вікторія Амеліна.

Про цена сайті повідомляє норвезька асоціація.

Міжнародний комітет Норвезької асоціації письменників наголошує, що вручаючи нагороду Вікторії Амеліні, бажає привернути увагу до ситуації в Україні та до вторгнення Росії на її територію, що порушує міжнародне право.

“Сьогодні Україна веде боротьбу не на життя, а на смерть, щоб вижити як нація, за право розвивати та зберігати свою власну мову, культуру – і не в останню чергу за право будувати суспільство з демократією та свободою слова. Вікторія Амеліна виступає — у теперішньому часі — як представник усього цього. Навіть після смерті вона є живим голосом для всіх українських письменників”.

Також у поясненні зазначено, що Вікторія Амеліна висловлювала українську позицію рішучо та ясно, надаючи своєму голосу вагу, що спонукає увесь світ розглянути наслідки ситуації, що сталася з українцями. Салмана Рушді у заяві згадано як “ікона в боротьбі за свободу літератури та мистецтва”.

“Салман Рушді є іконою в боротьбі за свободу літератури та мистецтва, а також у критиці самого поняття «богохульство»”, — йдеться у повідомленні.

Комітет зауважує, що навіть при дуже важких умовах Салман Рушді вдалося зберегти свій літературний внесок, який характеризується як “одночасно автобіографічний і вкрай реалістичний.

 

Інформація про Вікторію Амеліну
Вікторія Амеліна була українською письменницею та активісткою громадського руху. У 2014 році був виданий її перший роман “Синдром листопаду, або Homo Compatiens”, який входив до десятки найкращих прозових творів за версією премії “ЛітАкцент–2014”. Наступного року роман вийшов у перевиданні та увійшов до короткого списку Премії Валерія Шевчука.

У 2021 році Вікторія отримала літературну Премію імені Джозефа Конрада-Коженьовського. Того ж року заснувала Нью-Йоркський літературний фестиваль, що проходив у селищі Нью-Йорк у Бахмутському районі Донецької області.

В червні 2023 року дівчину обрали для письменницької резиденції Harriman у Парижі, де вона мала продовжити роботу над книгою, присвяченою свідченням про злочини Росії.

27 червня 2023 року російська ракета вразила піцерію Ria Lounge у Краматорську Донецької області. Від важких поранень,  Амеліна загинула.